Pozorovali jste někdy stavební firmu, jak si počíná při zateplování fasády bytového domu? Tato specifická pracovní činnost vyžaduje některé pracovní postupy, s nimiž se ve stavebním odvětví jinde nesetkáte, a pokud vás zajímá, co za tím vězí, pak bychom si tu mohli připomenout některé významné momenty této práce.
Pokládka a kotvení izolačních desek – pokládání desek ze stavebního polystyrenu na vnější stěny budov je zdánlivě jednoduché a může vám připadat, že na tom nic není. Někdo se dokonce může domnívat, že stačí potřít polystyren a zdivo speciálním lepidlem či tmelem, a že ten se postará o soudržnost obou materiálů a není pak nutné dál nic řešit. Žádné lepidlo ani tmel však nemohou zaručit životnost zateplené fasády po dobu desítek let, možná, že rok nebo dva by desky na svém místě vydržely, ale povětrnostní vlivy se postarají o to, aby tomu tak po delší době už nebylo.
Izolační materiál se do stavební konstrukce musí ukotvit mechanickými prvky. Kotvení izolací se provádí pomocí speciálních injektážních kotev Spiral Anksys, jsou to duté válce z pozinkované ocelové mřížky, které se zabudují napevno do zdiva, a jejichž nosnost a životnost je pro tyto účely naprosto dostačující. Kotvy mohou dokonce nést i těžké obkladové materiály, například kámen nebo masivní dřevo.
Velkou výhodou injektážních kotev je jejich univerzalita, můžete je využít v mnoha typech opláštění budov i jejich stavební konstrukce. Hodí se například pro plnou či dutou cihlo, pórobetonové tvárnice, železobetonové konstrukce, dřevostavby či kombinované materiály zdiva, a to v jakýchkoli výškách staveb. Můžete je použít bez obav k zateplování stavebním polystyrenem, minerální vatou, polyuretanem, fenolickou pěnou se skelnou textilií anebo PIR pěnou. Injektážní kotvy Spiral Anksys odolávají jakýmkoli povětrnostním vlivům a poradí si s UV zářením, nízkými i vysokými teplotami, dešťovými srážkami či silným větrem.