Co vlastně obnáší domácí vzdělávání?
Domácí vzdělávání znamená, že své malé ratolesti nepošlete do škol, které jsou státem uznávány, ale učíte je doma Vy sami. Domácí vzdělávání má své výhody a nevýhody a my se na ně společně podíváme. V České republice je také forma domácího vzdělávání povolena, jako v jiných zemích.
Nevýhody domácí výuky
Domácí výuka je pro rodiče, který své dítě učí vysoce náročné na čas a energii. Nezapomeňte, že se v tu chvíli pro své dítě k tomu, že jste jeho rodič, také stáváte jeho učitelem. Můžete si tím se svým dítětem i zhoršit vztah. Pokud jako rodič pracujete na plný úvazek, je dle mého názoru nemožné doma dítě vyučovat. Musíte zkrátka vynaložit velkou energii a čas, proto, aby Vaše dítě plnilo standardní školní plány. Finanční náklady jsou další nevýhodou domácího učení. To, co je ve školách dotované, Vy musíte platit sami. Jedná se o nákup učebnic a pracovních sešitů a kolikrát si sami musíte zaplatit speciální programy. Dále také mimoškolní aktivity, které školy nabízí, Vy, pokud je chcete dítěti dopřát, musíte zaplatit. To není úplně příjemné. Pro dítě je nevýhoda to, že nevyroste v prostředí svých vrstevníků a přijde tím o sociální interakce.
Nemusí umět navázat vztahy s přáteli a svými vrstevníky. Pracovat, vyjednávat a spolupracovat v určité skupině. Necháte dítě ve své bezpečné bublině doma pouze s Vámi. Pro Vás to může být velice zatěžující učit své dítě doma. Nejste jen učitel, ale tako organizátor výuky a někdy i psycholog. Nezapomeňte, že dítě se s Vámi nemusí chtít učit, není v prostředí, které je ideální proto, se učit. Pokud dítě ve třídě vidí dalších 20 dětí, které se učí, bude se učit spíše než jen s Vámi. Pokud se rozhodnete učit své dítě doma musíte se držet národně školním osnovám, které jsou uznávané. Dítě je potom přezkoušeno. Je opravdu potřeba promyslet, zda na to máte.