Vodáci v Českých Budějovicích


Vodáctví je jedna z rekreačních činností, jejíž masovost předčí mnoho jiných sportovních aktivit. Tradice plaveb po řekách v laminátových kánoích navazuje na dobu socialismu, o níž se tak rád zmínil ve svých knihách Zdeněk Šmíd, přičemž ta nejznámější „Proč bychom se netopili aneb vodácký průvodce pro Ofélii“ byla i zfilmována.

Sokolský ostrov České Budějovice

S vodáky se setkáte na většině našich splavných vodních toků, potkáte je na Ohři, na Lužnici, na Sázavě, na Otavě, ale zejména na Vltavě. Vltava je mezi vodáky královnou, je to řeka, kde je drtivá většina jezů sjízdných, a kde je tak malebné a atraktivní okolí, že se lidem odtud ani nechce domů. Většina vodáků volí trasu z Vyššího Brodu přes Český Krumlov ke zřícenině hradu Dívčí Kámen, a plavbu ukončí v Boršově nad Vltavou, nebo to zabalí na „Dívčáku“, ovšem najdou se i tací, co si dobře uvědomují krásy Vltavy a zejména její energii, která nás provází i dál, do míst, kde stále ještě stojí za to po Vltavě plout.

Český Krumlov

Chcete-li právě vy zakusit podobné dobrodružství a užít si na Vltavě delší čas, vydejte se spolu s námi až k zámku v Hluboké nad Vltavou. Právě tam můžete výpravu uzavřít a využít ubytování v Českých Budějovicích levně, které vám poskytne zázemí pro poslední dny vaší výpravy.

Ubytování pro cyklo výlety – vodácké putování můžete kombinovat s cyklistikou, je to velmi výhodné právě na její závěr, kdy doplujete do centra města, ubytujete se v penzionu U Rudolfa, následně plavbu uzavřete v Hluboké, prohlédnete si zámek, a vrátíte se do penzionu, abyste se tu osprchovali, vyspali se do růžova do dalšího dne a pak se vypravili na kolech do Blanského lesa na Kleť nebo na Třeboňsko, anebo ještě dál, do Novohradských hor či na území České Kanady. Tímto způsobem můžete trávit na Vltavě a s jízdními koly čtrnáct krásných slunečných dnů třeba na konci června nebo v srpnu.